Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bursztynowa Komnata

Jedna z największych tajemnic XX wieku, skarb wartości pół miliarda dolarów czyli Bursztynowa Komnata została wykonana w roku 1701 na zamówienie króla pruskiego Fryderyka I, u gdańskich mistrzów sztuki bursztyniarskiej. W czasie wizyty w Berlinie car Piotr I, zachwycił się bursztynowym cudem, czego efektem było podarowanie komnaty jako dyplomatycznego upominku Rosji przez Prusy. W 1716 roku komnata trafiła do Petersburga, a następnie za sprawą carycy Elżbiety (w 1755 roku) została przeniesiona właśnie do Pałacu w Carskim Siole i była tutaj do roku 1941, czyli 186 lat. Przez ten czas wystrój komnaty był uzupełniany. Jak piszą Rosjanie, na stronie muzeum, znajdowała się tam najbardziej znacząca kolekcja w Europie wyrobów bursztyniarskich z XVII i XVIII wieku, wykonanych przez mistrzów niemieckich, polskich i rosyjskich. Od 12 lat perfekcyjnie wykonana kopia znowu znajduje się właśnie w tym Pałacu w Carskim Siole    

Carskie Sioło

Co się stało z oryginalną Bursztynową Komnatą? W 1941 roku Niemcy zbliżyli się do ówczesnego Leningradu (dziś Petersburga) i zajęli znajdujące się 25 km od miasta Carskie Sioło. Samego Leningradu nigdy nie udało im się zdobyć ale w zajętym Carskim Siole dokonali ogromnych zniszczeń i dewastacji, a samą Bursztynową Komnatę zapakowali w skrzynie i wywieźli do Królewca. Komnata była wystawiana na Zamku w Królewcu przez hitlerowców do roku 1944. Do czasu gdy front Armii Czerwonej zbliżył się do miasta i właśnie wtedy urywają się wszelkie pewne wiadomości o komnacie i pojawiają się tylko spekulację co stało się dalej. Niektórzy Niemcy twierdzili, że spłonęła w czasie bombardowania Zamku w Królewcu ale żadnego śladu po spaleniu tak dużej ilości bursztynu nie znaleziono. Istnieją hipotezy, że była ewakuowana przez Bałtyk i zatonęła w czasie bombardowania. Mnóstwo hipotez, że została ukryta w podziemnych tunelach. Hitlerowcy rzeczywiście wiele zrabowanych skarbów w ten sposób właśnie ukrywali z myślą, że kiedyś je wydobędą na własne potrzeby czy odbudowanego państwa faszystowskiego. Miejsc typowanych na skrytki Bursztynowej Komnaty jest kilkaset! 70 % z nich znajduje się na terenie Polski. Kilkadziesiąt było badanych! Również mówiło się, że jest własnie w Złotym Pociągu zasypanym w podziemnym tunelu. Hipotez tak dużo, że sam Bogusław Wołoszański by się pogubił.

Tymczasem obecnie możemy się cieszyć doskonale wykonaną kopią w Pałacu Jekateryninskim. Tak perfekcyjnie wykonaną, że pojawiła jeszcze jedna hipoteza, że w Carskim Siole jest właśnie zaginiona Bursztynowa Komnata...

            

Pałac Katarzyny

Złoty przepych Pałacu Katarzyny. W czasie ostatniej renowacji zużyto 100 kg dukatowego złota aby odnowić elewację. Widoczne kopuły cerkwi św Katarzyny, jednej z pierwszych budowli kompleksu pałacowo-parkowego w Carskim Siole.

 

Carskie Sioło

 Widok na 300 metrową fasadę Pałacu, od strony Ogrodu Francuskiego.

 

Sala Balowa Carskie Sioło

 Wielka Sala Balowa - główne pomieszczenie Pałacu Jekatyreńskiego.  

 

Sala Balowa Carskie Sioło

 Sala ma powierzchnię prawie 900 metrów kwadratowych, ukończona w 1756 roku.

 

Sala Balowa Carskie Sioło

Ściany pokryte są lustrami co daje poczucie jeszcze większej przestrzeni i tak już ogromnej sali. Dodatkowo 696 pięknie zdobionych lamp dekoruje i oświetla ściany, co dawało niesamowity efekt w nocy.    

 

 

 Carskie Sioło

 Jadalnia Pałacu w Carskim Siole

 

Carskie Sioło

 Przepiękne sceny alegoryczne zdobią sufity sal pałacowych. 

 

Carskie Sioło

 Również leżące na podłogach dywany są pełne dynamicznych i różnobarwnych scen alegorycznych.

 

 Carskie Sioło Pokój Zielony

 Znakomicie odrestaurowana, po niemieckich zniszczeniach wojennych, Jadalnia Zielona. 

Carskie Sioło Pokój Zielony

Jadalnia została zaprojektowana w 1780 roku, przez architekta Ch. Camerona, który bardzo zasłużył się w upiększaniu Pałacu w Carskim Siole.

 

 Carskie Sioło Petersburg

Gabinet cara Aleksandra I. Jego ulubione miejsce w Carskim Siole, które to przedkładał nad przebywanie w Petersburgu. Może dlatego, że własnie w Carskim Siole spędził swoje dzieciństwo. Wg innych opinii dlatego nie lubił Petersburga, bo tam zamordowano jego ojca. W Polsce został zapamiętany z utworzenia Królestwa Polskiego i ogłoszenia się królem.  

 

Carskie Sioło Petersburg

Suknia carycy Elżbiety to właśnie ona przeniosła Bursztynową Komnatę do Carskiego Sioła i wydatnie ozdobiła i rozbudowała Pałac. 

 

Carskie Sioło

Widok na dziedziniec Pałacu z Sali Balowej.

 

Niestety obowiązuje zakaz robienia zdjęć Bursztynowej Komnaty (można kupić bardzo ładne, wytłaczane kartki za 10 rubli). 

Zdjęcia Bursztynowej Komnaty i opis w języku angielskim znajduje się na stronie muzeum: Amber Room 

Tam też można odbyć wirtualny spacer po tym niezwykłym pokoju z bursztynu :)

Polecam obejrzeć: Film z kompleksu pałacowo-parkowego Carskie Sioło

Fotorelacja z Pałacu Piotra I w Peterhofie: Petersburg - Peterhof

Encyklopedia Polacy w Petersburgu: http://www.polskaipetersburg.pl/ 

 

Informacje praktyczne

Do Petersburga możemy bezpośrednio dolecieć LOTem. Ceny przelotu w ostatniej promocji LOtu trwającej do 20 stycznia 2019 r. wynosi 599 złotych. Tego typu promocje powtarzają się regularnie. Loty do Moskwy są zdecydowanie tańsze więc można polecieć do Moskwy i stamtąd super szybkim pociągiem (600 km pokonuje w 4 godziny) przejechać do Petersburga i przy okazji podróży do starej stolicy Rosji zwiedzić nową stolicę -  Moskwę.  

Do Petersburga możemy dojechać z Warszawy i innych miast autokarami Lux Expressu, Ecolines . Podróż jest dość długa (około 23 godzin) ale można sobie zrobić przerwy na nocleg i zwiedzanie Rygi lub Tallina. Oba miasta bardzo ciekawe. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe i do Petersburga dojedziemy nawet za kilkadziesiąt złotych (raz udało mi się kupić bilet z Warszawy do Petersburga za 8 złotych (!) ). Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres .

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Carskie Sioło jak dojechać?

Ze stacji metra Moskowskaja kursują marszrutki 342 i 545, cena biletu 35 rubli. Kursują co kilka minut. Carskie Sioło nie jest ostatni przystankiem więc trzeba się zapytać gdzie wysiąść.   

Żeton na metro kosztuje 35 rubli i można na jednym żetonie jeździć wszystkimi liniami aż do czasu wyjścia z metra.

Rozmowy do Polski w roamingu T-mobile: odebranie smsa 0 złoty, wysłanie 1,97 , połączenie odebrane: 6,05 złotych za minute, połączenie wykonane 18,14 za minute. Jeśli planujemy dużo dzwonić, najlepiej kupić w Petersburgu rosyjską kartę telefoniczną, kosztuje 300 rubli. 

Znaczek na kartkę do Polski 35 rubli.

Więcej cen na stronie: Ceny w Rosji

Godziny otwarcia Pałacu:

10:00 - 17:00 od środy do poniedziałku.

We wtorki zamknięte i w ostatni poniedziałek miesiąca

Cena biletów:

400 rubli

200 rubli dla studentów

bezpłatny wstęp dla dzieci do 16 roku życia

W cenie biletu jest również zwiedzanie Bursztynowej Komnaty 

Więcej aktualnych szczegółów tutaj: Godziny otwarcia i bilety 

Nocleg w Petersburgu w korzystnej cenie znajdziemy tutaj , co najważniejsze hotel ten wystawi nam bezpłatnie voucher potrzebny do wizy.

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt pobyty korzystając z linku polecającego: www.booking.com/s/482096b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu.

noclegi kod promcyjny 

Informacja jak samodzielnie załatwić wizę do Rosji: wiza-do-rosji

Web Analytics