Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O zasadach bezpieczeństwa na terenie TPN w czasie epidemii przeczytamy tutaj

Morskie Oko jak dojechać?

Do Morskiego Oka dojedziemy najłatwiej z Zakopanego prywatnymi busami. Najwięcej busów kursuje z dworca autobusowego (stanowisko nr 1) ale zatrzymują się na różnych przystankach w Zakopanem. Cena jest niezmienna 10 złotych. Dworzec autobusowy jest przy dworcu PKP Zakopane, ul. Chramcówki 35. Godziny odjazdu znajdziemy tutaj Rozkład jest z październiku 2019 r. więc mogły zajść zmiany w zwiąku z pandemią. Busem dojedziemy na parking w Palenicy Białczańskiej. Z tego miejsca do Morskiego Oka mamy 9,5 km. Trasę przebywamy pieszo, ewentualnie możemy jechać dorożką/saniami do postoju końcowego dorożek - Włosienica i stamtąd pieszo ok. 2 km do Morskiego Oka.      

Wstęp do TPN kosztuje 6 zł, a ulgowy bilet 3 zł. Bezpłatny wstęp mają m.in. dzieci do lat 7 i posiadacze karty dużej rodziny. Wszystkie ulgi i zwolnienia określa USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Bilety do TPN kupimy online tutaj.

Cena dorożki zależy od pory dnia i umiejętności negocjacyjnych, w sezonie oczywiście drożej (najczęściej około 50 zł w jedną stronę). Jeśli ktoś wcześnie będzie wracał to może dużo wynegocjować, bo wtedy dorożki jadą na dół puste. Dorożki w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień kursują do godziny 21:00. Stowarzyszenie przewoźników do Morskiego Oka cenę 50 złotych sugeruje na swojej stronie, więc gdy nam zaproponują jakąś cenę z "kosmosu" można się powoływać na ich stronę

Jak informuje TPN: "Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu."

Bilety na basen termalny w Zakopanem kupimy tutaj Do 12 październik 2020 r. z kodem JESIEN dodatkowe 10 % zniżki  Po zniżkach 2,5 godzinny bilet będzie kosztował 36 zł zamiast 50 zł. Bardzo korzystna oferta po zastosowaniu kodu.

Parking Palenica Białczańska

Do Palenicy doradzam pojechać busem z Zakopanego. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się jechać swoim samochodem to najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu parkingowego online co najmniej dzień wcześniej do 18:00 i przyjazd przed 8:00 rano na parking, wtedy mamy teoretycznie 100 % pewność, że miejsce na parkingu będzie na nas czekać. Rozwiązanie jest dopiero wprowadzane więc jakieś "wpadki" mogą się pojawić. Więcej informacji tutaj

Cena za parking samochodu wynosi 30 złotych. Jest to cena za dzień czyli do zamknięcia parkingu.

Uwaga: W szczycie sezonu miejsce na parkingu trzeba rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Jeśli zabraknie dla nas miejsc to istnieją parkingi alternatywne. Np. w Białce Tatrzańskiej i Bukowienie Tatrzańskiej są bezpłatne parkingi pod warunkiem skorzystania z dojazdu komunikacją publiczną za 16 złotych (cena w dwie strony). Więcej info tutaj i rozkład tutaj. Jest też parking w Małe Ciche za 40 złotych (cena z dojazdem autobusem), więcej informacji tutaj

Ceny parkingu i biletów wstępu do TPN z czerwca 2020 r.

Ile się idzie pieszo nad Morskie Oko?

Szacunkowy czas przejścia szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka to 2 godziny (w jedną stronę). Szlak jest łatwy ale zatłoczony. W chłodnych porach roku, końcowy odcinek może być oblodzony. Różnica wysokości 432 metry.

Nocleg w Zakopanem z 46 % rabatem kupimy na Grouponie i zarezerwujemy tutaj. Do 12 października 2020 r. z kodem JESIEN dodatkowe 10 % zniżki. Nocleg jest w Cyrhli po drodze do Morskiego Oka. Jest to na peryferiach Zakopanego ale kursuje autobus komunikacji miejskiej nr 11. Jeśli ktoś nie lubi zatłoczonych Krupówek a szuka czystego powietrza i spokoju to będzie to bardzo dobre miejsce. Jak widać na poniższym zdjęciu w Cyrhli mamy rzeczywiście sielankowe widoki.

Sielankowe widoki z Cyhrli-Zakopane Informacje o zanieczyszczeniu powietrza w Zakopanem znajdziemy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej przeczytamy: tutaj

Opis szlaku Doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica znajdziemy: tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Duży wybór noclegów mamy w poniższej wyszukiwarce booking:

Booking

Booking.com

Droga nad Morskie Oko

drodze do Morskiego Oka będziemy mijać 7 punktów informacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego:

1.Pałenica Białaczańska,

2.Dolina Białej Wody,

3.Wodogrzmoty Mickiewicza,

4.Wanta,

5.Włosienica,

6.Żleb Żandarmerii,

7.Morskie Oko. 

Palenica Białczańska

Trasę zaczynamy od pierwszego punktu informacyjnego Palenica Białczańska.

Potok Waksmudzki

Potok Waksmundzki o tej porze roku bez wody. 

Dolina Białki

 Punkt informacyjny Dolina Białki. Na tablicy mamy zaznaczone szczyty widoczne z tego miejsca. Przy dobrej pogodzie zobaczymy najwyższy szczyt Karpat Gerlach.

Dolina Białki

 Malownicze widoki tatrzańskie z punktu informacyjnego nr 2. Warto się tutaj dłużej zatrzymać i popatrzeć na tatrzańskie szczyty.

 Wodogrzmoty Mickiewicza

Docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Od Wodogrzmotów Mickiewicza można iść zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów.

 Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza częściowo zamarznięte. Nazwę Wodogrzmoty Mickiewicza nadano w roku 1891, na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów Wieszcza na Wawel. Przedtem A. Mickiewicz spoczywał na cmentarzu w Montmorency, we Francji. Do dziś znajdują się tam groby wielu znanych Polaków i jest nazywany Panteonem Polskie Emigracji. Na cmentarz Montmorency zwłoki Mickiewicza sprowadzono ze Stambułu. 

 Wanta Morskie Oko

Przystanek Wanta.

 Szlak Na Morskie Oko

Przed Wantą możemy skręcić w czerwony szlak i skrócić sobie drogę do Morskiego Oka ale szklak jest oblodzony i trudny. Jednak przy dobrych warunkach szlak czerwony jest lepszym wyborem. 

Leśniczówka nad Wanta Leśniczówka Wanta.

 Włosienica

Przystanek Włosienica. Tutaj kończą swoją trasę bryczki do Morskiego Oka i dalej można już tylko iść pieszo.  

Włosienica Dorożki do Morskiego Oka

Bryczki oczekujące na klientów powracających z Morskiego Oka.

Żleb Żandarmerii

Punkt informacyjny Żleb Żandarmerii. Ze Żlebu schodzą zimą ogromne lawiny zasypując drogę do Morskiego Oka. W przeszłości w tym miejscu zdarzały się wypadki śmiertelne wskutek lawin. 

Żleb Zandarmerii

Im bliżej Morskiego Oka tym piękniejsze widoki na Tatry. Idąc od końcowego przystanku bryczek, mamy bardzo ładną perspektywę na ośnieżone szczyty Tatr. 

Morskie Oko

W końcu docieramy to zamarzniętego o tej porze roku Morskiego Oka. Trzeba przyznać, że górskie jezioro zimą wygląda pięknie. Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to największe jezioro w Tartach, ma długość 862 m i szerokość 568 m, a głębokość 51,8 m.  

 Schronisko Morskie Oko

Schronisko nad Morskim Okiem w stylu zakopiańskim. Strona schroniska: http://www.schroniskomorskieoko.pl 

 

Morskie Oko cennik:

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego - 6 złotych (ulgowy 3 ). Parking Palenica Białczańska 30 złotych za samochód za dzień.

Morskie Oko dojazd: autobus z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej - 10 złotych ( w jedną stronę).

Bryczka z Palenicy Białczańskiej do Polany Włosienica 50 złotych w jedną stronę. Warto się targować, niektórym udało się jechać za 20 złotych. Wszystko zależy od tego czy to jest sezon i ilu jest chętnych. i jaka jest godzina odjazdu. Oczywiście nie musimy korzystać z bryczek i możemy przejść całą trasę pieszo. Najważniejsze żeby mieć odpowiednie obuwie, bo po drodze może być ślisko. (Dobre nakładki antypoślizgowe na zimowe wędrowki, do zobaczenia tutaj i tutaj

Gdy już dojdziemy nad Morskie Oko, w schronisku jest restauracja, gdzie można się napić i pożywić

herbata kosztuje 5 złotych

herbata z rumem - 10 złotych

piwo - 9 złotych

jajecznica z dwóch jaj z pieczywem - 6 złotych

zupa pomidorowa -12 złotych

kwaśnica beż żeberka - 12 złotych

kwaśnica z żeberkiem - 15 złotych

kotlet schabowy, ziemniaki i kapusta zasmażana - 28 złotych

to tylko kilka przykładowych cen, bo menu jest szerokie. 

Cena noclegu w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień 2020 to 70 złotych. Ze względu na pandemię nie ma możliwości tzw. noclegu na podłodze. Najlepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

http://www.schroniskomorskieoko.pl

W schronisku możemy zobaczyć pamiątkowe zdjęcia z pobyty Jana Pawła II nad Morskim Okiem. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku do Morskiego Oka przybył Józef Piłsudski (przyjechał samochodem a nie góralską bryczką:).
W sklepiku schroniska możemy kupić kartki i przystawić okolicznościową pieczątkę.

Wygodny plecak na górskie wędrówki kupimy tutaj  

O Stylu Zakopiańskim przeczytamy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej tutaj

Ceny za przejazd busami w Zakopanem (2019):

Busy Zakopane cennik

Godziny odjazdu busów do Palenicy Białczańskiej z dworca PKP Zakopane znajdziemy tutaj

Natężenie ruchu na trasie Kraków - Zakopane sprawdzimy tutaj Po wejściu w ten link możemy włączyć podgląd przez kamery i na bieżąco obserwować sytuacje na "Zakopiance".

Butelkę filtrującą wodę kupimy tutaj

Polar wykony z butelek plastikowych na wędrówki tutaj

Uwaga: Ostatni odcinek drogi do Morskiego Oka jest stromy i bywa mocno oblodzony zimą, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednie obuwie. Wskazane jest też zaopatrzenie się  w dobre nakładki antypoślizgowe. Do zobaczenia tutaj 

Meleksy nie jeżdżą do Morskiego Oka. Mimo to jest dużo zapytań w internecie właśnie o ten typ transportu. Widać, że jest duże zainteresowanie alternatywnym transportem do Morskiego Oka. Obecnie jednak jedyną alternatywą do góralskich bryczek jest pieszy spacer.

O bezpłatnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj

„CZYSTA BLAGA A’LA WITKAC”
12.07.2020 | niedziela | 18:00
WYSTĘP ODBĘDZIE SIĘ W MUSZLI KONCERTOWEJ W PARKU MIEJSKIM im. J. PIŁSUDSKIEGO PRZY ULICY GRUNWALDZKIEJ
NIEOPODAL OCZKA WODNEGO PRZY KRUPÓWKACH
WSTĘP WOLNY
O kolejnych przedstawieniach przeczytamy tutaj
 
Artykuł "Gwatemala - kraj wiecznej wiosny" do przeczytania tutaj
Web Analytics