Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Tymczasem, przenoś moją duszę utęsknioną

Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,

Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych"

 

Jadąc do Wilna z Polski zobaczymy: pagórkowaty teren, wzgórza porośnięte gdzieniegdzie lasami i łąki zielone, aż wreszcie przekroczymy błękitny Niemen. Właśnie tak jak pisał Adam Mickiewicz wygląda Litwa. Patrząc na litewskie krajobrazy z pewnością przypomni się wyuczona na pamięć, w szkolnych latach, Inwokacja do Pana Tadeusza.

Wilno na wiosenną wycieczkę to bardzo dobre miejsce. W centrum Starego Miasta znajdują się bardzo ładne tereny zielone. W pobliżu Placu Katedralnego jest Ogród Bernardyński. Jest on bardzo malowniczo położony u podnóża Góry Giedymina, w zakolach rzeki Wilejki. Ogród Bernardyński (zwany też czasem Parkiem Bernardyńskim) jest miejscem bardzo zadbanym i stanowi tradycyjnie miejsce spaceru Wilnian. Przed wojną były tutaj urządzane Targi Północne, impreza podobna do Targów w Poznaniu. Po spacerze w Ogrodzie Bernardyńskim i odpoczynku nad Wilejką możemy udać się na wycieczkę na Górę Giedymina.      

Na wzgórzu Giedymina znajduje się Baszta i ruiny pozostałe po Zamku Górnym. Spacer jest przyjemny, bo po drodze możemy podziwiać Park Bernardyński z góry oraz mamy widok na nowoczesne Wilno po drugiej stronie rzeki Wilii (po litewsku Neris). Spacer na górę jest bardzo łatwy ale jeśli chcemy możemy wjechać kolejką.

Z Parku Bernardyńskiego warto też udać się na Wzgórze Trzech Krzyży (112 m n.p.m.) jest to wycieczka dłuższa niż poprzednia, mamy tutaj jednak ładniejszą panoramę Wilna. Trzy krzyże zostały wzniesione przez franciszkanów między rokiem 1613 a 1636 (wg wikipedii). Obecne Trzy Krzyże pochodzą z czerwca roku 1989 i mają upamiętniać ofiary stalinizmu.

Jeśli dysponujemy większą ilością czasu możemy udać się za miasto do Ogrodu Botanicznego. Przejazd autobusami w jedną stronę trwa około godziny. Ogród zajmuje powierzchnię 199 ha i posiada bardzo bogatą kolekcję roślin: tulipanów, bzów, rododendronów, lillii, piwonii, floksów i dali. Na terenie ogrodu są pozostałości starego dworu i park ze stawem. Maj to świetny czas na odwiedzenie ogrodu botanicznego, strona internetowa: Wilno Ogród Botaniczny                    

 Wilno

Widok na wzgórze z Basztą Giedymina, z wileńskiego Placu Katedralnego. Na pierwszym planie, po lewo Zamek Dolny.

 

Wilno

Ogród Bernardyński początkowo należał do Zakonu Bernardynów stąd nazwa. 

 Wilno Ogród Bernadyński

Ogród Bernardyński stanowi tradycyjnie miejsce niedzielnych spacerów mieszkańców Wilna.  

 Wilno

Wzgórze Giedymina. Widzimy serpentynę ścieżki prowadzącej do Baszty na szczycie.

 

Wilno

Wzgórze Trzech Krzyży, dobry punkt widokowy na Wilno.

 

Wilno Ogród Bernardyński

Widok z Parku Bernardyńskiego na Kościół św. Bernarda i Franciszka.

 

 

Wilno Kościół św. Bernarda i Franciszka i św. Anny

Kościół św. Anny (po lewej stronie) i Kościół św. Bernarda i św. Franciszka (po prawej). Na pierwszym planie pomnik Adama Mickiewicza.

 

Wilno. Kościół św. Bernarda i Franciszka.

Wnętrze Kościoła św. Bernarda zdobią piękne rokokowe ołtarze z drzewa klonowego. 

 

Wilno. Kościół św. Bernarda i Franciszka

Gotyckie freski z XVI wieku, na północnej ścianie kościoła Bernardynów. Stanowiły one materiał dydaktyczny o wydarzeniach biblijnych. Pamiętajmy, że znajomość pisania i czytania była wtedy rzadka.

 

 Wilno Pomnik Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicz. Na tym placu odbywały się pierwsze wiece niepodległościowe Litwy w czasach ZSRR co upamiętnia tablica.  

 

Informacje praktyczne o Wilnie znajdziemy tutaj

 

Komentarze   

+1 #1 indian 2017-03-29 21:24
Please let me know if you're looking for a article writer for
your blog. You have some really great articles
and I think I would be a good asset. If you ever want to take
some of the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

You have no rights to post comments