Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W wakacyjne weekendy, od 4 lipca 2020 kursuje bezpośredni pociąg z Wrocławia. Aktualnie kompleks turystyczny Adršpašských Skal nie umożliwia zakupu biletów online. Bilety kupuje się w kasie na miejscu. Od 1 stycznia 2021 r.  będzie wprowadzony system rezerwacji biletów wstępu do Skalnego Miasta i na parking aby równomiernie rozłożyć ruch w ciągu dnia. Obecnie (lipiec 2020) największy ruch jest w godzinach 11:00 - 13:00. W tych godzinach brakuje miejsca na parkingu. Rekordy frekwencji są w dni kiedy w Polsce mamy święta i długie weekendy.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach A.D. 2020

Fantazyjne skały z bajkowymi figurami znajdują się blisko granicy z Polską. Zaledwie 30 km jazdy samochodem od Wałbrzycha. Baśniowe miejsce robi duże wrażenie i nie przypadkiem było wybierane jako scenografia dla filmów takich jak np. "Opowieści z Narnii".

W jaki sposób natura stworzyła taki cud? 120 milionów lat temu w tym miejscu było płytkie morze i na jego dnie osadzały się warstwy skał piaskowcowo-wapniowych. 90 milionów lat temu morze ustąpiło i osadzone na dnie skały piaskowcowo-wapniowe zaczęły podlegać erozji na skutek wiatru i wód powierzchniowych. I tak powstało fantazyjne skalne miasto.

Przez długi czas o istnieniu tego miejsca wiedziała tylko okoliczna ludność i zachowywała swoją wiedzę w tajemnicy. Dlatego, że było to miejsce gdzie można się było bezpiecznie skryć w razie zagrożenia. Pierwsi turyści zaczęli przybywać po roku 1700. W 1790 roku przyjechał tutaj W. Goethe. W XIX wieku teren zaczął być zagospodarowany dla ruchu turystycznego.     

Czeski region Pogranicze Kłodzkie w którym znajduje się Skalne Miasto jest mocno uprzemysłowiony. Jadąc do Adrszpach będziemy mijać dużo mniejszych i większych zakładów produkcyjnych. Na początku lat 90tych w Wałbrzychu i okolicach uległo likwidacji wiele zakładów przemysłowych w wyniku reform Balcerowicza. Czechosłowacja nie miała Balcerowicza i tamtejszy przemysł łagodniej przeszedł transformację ustrojową. Duża ilość czeskich firm na Pograniczu Kłodzkim generuje bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników. Czesi bardzo chętnie zatrudniają Polaków. Oferują zarobki na poziomie 30 000 koron co daje ponad 5 000 złotych miesięcznie. Dodatkowo bony zakupowe, opiekę medyczną. W takiej sytuacji bardzo dużo Polaków dojeżdża do pracy do Czech. Szczególnie zadowoleni są z czeskiej opieki medycznej. Nie ma tam wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce do lekarza. Polacy też chętnie jeżdżą do Czech na zakupy. Szczególnie w niedziele niehandlowe, których jest coraz więcej. Handlowe do końca roku 2020 to 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. Dłuższe kolejki w niedzielę miejscowi wyjaśniają jednym słowem "Kaczynski". Co ciekawe Czesi przyjeżdżają do Polski na Msze św. W Czechach jest daleko posunięta laicyzacja społeczeństwa i Czesi chcący pogłębiać swoją duchowość przybywają do przygranicznych kościołów w Polsce. W XIX wieku nasi południowi sąsiedzi postrzegali katolicyzm jako religię austriackiego zaborcy. W tym samym czasie Polacy widzieli katolicyzm jako religię budującą tożsamość narodową, będącą w opozycji do religii prawosławnej rosyjskiego zaborcy i protestantyzmu pruskiego zaborcy. To nie przypadek, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobili nasi przodkowie było rozebranie cerkwi prawosławnej pobudowanej przez cara w Warszawie. W czasach komunistycznych czeski kościół podlegał zmasowanym represjom. W ciągu jednego dnia komuniści zlikwidowali 750 klasztorów w Czechosłowacji. W Polsce jednak władze PRLu nie posunęły się tak daleko. Tak w dużym uproszczeniu można wyjaśnić laicyzację Czech, która w Polsce nie nastąpiła. Zauważymy też że, Czesi są pasjonatami muzyki i bardzo dużo dzieci uczy się grać na instrumentach muzycznych, co w Polsce jest dużo rzadsze. Mi osobiście bardzo podoba się czeskie poczucie humoru, które pamiętam z rozmów Czechami ale też z literatury: Jarosław Haszek, Bogumił Hrabal. Czechy to kraj bliski o którym jednak tak naprawdę mało wiemy.

Przepis na knedliki i ciekawostki o czeskiej kuchni znajdziemy tutaj            

Skalne Miasto w Czechach - mapa szlaku

Opis niebieskiego, zielonego i żółtego szlaku w Skalnym Mieście z opisem głównych punktów wycieczki. Interaktywną mapę znajdziemy tutaj

Skalne Miasto w Czechach

Bajkowe krajobrazy z superprodukcji wytwórni filmów Walta Disneya istnieją naprawdę.

Skalne Miasto w Czechach

Na powyższym zdjęciu widzimy jak na dnie prastarego morza osadzały się warstwy piaskowcowo-wapniowych skał.

Skalne Miasto w Czechach szlak

Skalne Miasto w Czechach - głowa cukru

Każdy z charakterystycznych punktów Skalnego Miasta jest opisany tablicą w języku czeskim, polskim, angielskim i niemieckim

Skalne Miasto w Czechach - strumyk

Woda w strumyka jest tak czysta ze co niektórzy próbują jak smakuje.

Skalne Miasto w Czechach - Brama z filmu

Brama do Skalnego Miasta zagrała w filmie "Opowieści z Narnii" Wybudowana w 1839 roku pełniła rolę biletowane wejście do Skalnego Miasta.

Skalne Miasto w Czechach - Rynek Słoni

Powyżej "Rynek Słoni". Nie trzeba dużej wyobraźni żeby zobaczyć gigantyczne słonie ze skał.

Skalne Miasto w Czechach - Delfin

Tutaj niektórzy dostrzegają delfina.

Skalne Miasto w Czechach - Brama Elżbiety

Wieża Elżbiety w Skalnym Mieście

Skalne Miasto w Czechach - duży wodospad

Zamarznięty Wielki Wodospad. Woda spływa tutaj z wysokości 16 metrów.

Skalne Miasto w Czechach - zamrożony wodospad

Skalne Miasto w Czechach - Cennik

Skalne miasto cennik 2020 r.

Poza sezonem od 1 listopada do 31 marca 2020 :
Dorośli 80 koron (ok. 14 złotych)
Dzieci powyżej 6 lat, studenci, inwalidzi 40 koron (ok. 7 złotych)
Opłata za psa 10 koron
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 210 koron
Od 1 kwietnia - 31 października 2020 :
Dorośli 120 koron (ok. 20 złotych)
Dzieci powyżej 6 lat, studenci, osoby niepełnosprawne 70 koron (ok. 12 złotych)
Opłata za psa 10 koron
Bilet rodzinny 320 koron
Rejs wzdłuż skalistego jeziora tylko od kwietnia do października, codziennie od 9.00 do 17.00.
dla dzieci od 6 lat 50 - koron
Roczny karnet 300 koron
Istnieje możliwość zapłaty złotówkami ale kurs jest niekorzystny. Lepiej zapłacić kartą lub zaopatrzyć się w korony przed wyjazdem. 
Można bezpłatnie otrzymać plastikową kartę wielowalutową revolut jeśli zarejestrujemy się tutaj Revolut zapewnia bezpłatną wymianę walut ale nie dotyczy to weekendów. W weekend jest pobierana prowizja od 0,5 do 1 % .

Toaleta (WC) jest bezpłatna przy wejściu. 

Skalne Miasto w Czechach - jezioro

Na powyższym zdjęciu widzimy zamarznięte jeziorko powstałe w miejscu byłej kopalni piasku. Kopalnie funkcjonowała jeszcze w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku.  

Skalne miasto - noclegi

W Adrszpas za pokój dwuosobowy zapłacimy 170 złotych (za dwie osoby, za noc). Gdy zdecydujemy się spać trochę dalej w Teplice nad Metują zapłacimy za pokój 2 osobowy około 100 złotych, za jednoosobowy 50 złotych. Z Teplic, które są 5 km od Skalnego Miasta wygodnie dojedziemy pociągiem.

Jeśli ktoś wynajmie nocleg w Adrszpas to za 170 koron ma możliwość zakupienia karty uprawniającej do bezpłatnego wstępu do Skalnego Miasta przez cały okres pobytu. Dzieci do 15 lat są dopisywane do karty bezpłatnie. Na kartę są też dodatkowe zniżki. System kart będzie rozbudowywany, bo okoliczni mieszkańcy są zmęczeni samochodową, turystyką jednodniową z Polski. Korki na drogach dojazdowych, parkowanie na trawnikach itd. Chcą żeby turyści przyjeżdżali komunikacją publiczną i najlepiej nie tylko na jeden dzień.

Duży wybór noclegów mamy w poniższej wyszukiwarce booking:

Booking

Booking.com

Skalne miasto - dojazd

W weekendy od 4 lipca 2020 r.  kursuje bezpośredni pociąg z Wrocławia do Adrszpach i jest to najwygodniejszy dojazd. Stacja kolejowa jest bardzo blisko od wejścia do Skalnego Miasta. Pociąg wyjeżdża z Wrocławia Głównego o godzinie 6:35 i w Adrszpach jest o 9:11. Powrót mamy o godzinie 18:49 z Adrspach i we Wrocławiu jesteśmy o 21:17. Pociąg kursuje tylko w weekendy i długie weekendy. Bilet normalny z Wrocławia do Adrspach kosztuje 24 złotych, a z Wałbrzycha 8 złotych. Bilety ulgowe kosztują połowę ceny.

Poza sezonem jest dużo trudniej ale możemy dojechać do Kudowy Zdrój, tam wsiadamy w czeski autobus do Nachodu. Z Nachodu pociągiem do Teplic i do Adrszpas.

Rozkład jazdy autobusów z Kudowy Zdrój do czeskiego Nachodu.Rozkład jazdy autobusów z Kudowy Zdrój do czeskiego Nachodu. Powiększoną wersję znajdziemy tutaj

Samochodem do Skalnego Miasta

Poza sezonem dużo łatwiej będzie jechać własnym samochodem, a w sezonie ze względu na korki koleją z Wrocławia.  

Parking kosztuje 150 koron (od 6:00 do 19:00).

Współrzędne GPS głównego parkingu:  50 ° 37'02.4 "N 16 ° 07'23.0" E

Odległość Skalnego Miasta od Wrocławia to 110 km, od Nachodu 35 km, od Wałbrzycha 30 km.

W ostatnich dniach parking w godzinach 11:00 - 13:00 jest zupełnie zapełniony i trzeba jechać do Teplic zaparkować a stamtąd pociągiem. Lepiej się wybrać w innych godzinach samochodem, np w godzinach od 8:00 do 11:00 lub 13:00-18:00

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież