Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Uwaga: poszukuję sponsora bloga w zamian za reklamę, kontakt niebieskaplaneta3(a)gmail.com.

Morskie Oko jak dojechać?

Do Morskiego Oka dojedziemy z Zakopanego prywatnymi busami. Najwięcej busów kursuje z dworca autobusowego (stanowisko nr 1) ale zatrzymują się na różnych przystankach w Zakopanem. Bilet kosztuje 12 złotych w jedną stronę. Dworzec autobusowy jest przy dworcu PKP Zakopane, ul. Chramcówki 35. Godziny odjazdu znajdziemy tutaj Możemy jechać do Morskiego Oka też przez Poronin, godziny odjazdu tutaj Rozkład z lipca 2021 r. Busem dojedziemy na parking w Palenicy Białczańskiej. Czas przejazdu to około półgodziny gdy nie ma korków.  Z tego miejsca do Morskiego Oka mamy 9,5 km. Trasę przebywamy pieszo, ewentualnie możemy jechać dorożką/saniami do postoju końcowego dorożek - Włosienica i stamtąd pieszo ok. 2 km do Morskiego Oka.      

Morskie Oko cennik wejścia na szlak w Palenicy

Wstęp do TPN w roku 2021 kosztuje 7 zł, ulgowy bilet 3,5 zł. Bezpłatny wstęp mają m.in. dzieci do lat 7 i posiadacze karty dużej rodziny. Wszystkie ulgi i zwolnienia określa USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Bilety do TPN kupimy online tutaj. Bilety też możemy kupić w kasie przy wejściu na szlak do Morskiego Oka w Palenicy Białczańskiej.

Cena dorożki zależy od pory dnia i umiejętności negocjacyjnych, w sezonie oczywiście drożej (najczęściej około 50 zł w jedną stronę). Jeśli ktoś wcześnie będzie wracał to może dużo wynegocjować, bo wtedy dorożki jadą na dół puste. Dorożki w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień kursują do godziny 21:00. Stowarzyszenie przewoźników do Morskiego Oka cenę 50 złotych sugeruje na swojej stronie, więc gdy nam zaproponują jakąś cenę z "kosmosu" można się powoływać na ich stronę

Meleksy nie jeżdżą do Morskiego Oka. Mimo to jest dużo zapytań w internecie właśnie o ten typ transportu. Widać, że jest duże zainteresowanie alternatywnym transportem do Morskiego Oka. Obecnie jednak jedyną alternatywą do góralskich bryczek jest pieszy spacer.

Jak informuje TPN: "Od 1 marca do 30 listopada 2021 wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu."

Bilety na basen termalny w Zakopanem kupimy tutaj Po zniżkach 2,5 godzinny bilet będzie kosztował 39,99 zł zamiast 50 zł.

Parking Palenica Białczańska

Ze względu na korki, w szczycie sezonu, do Palenicy doradzam pojechać busem z Zakopanego. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się jechać swoim samochodem to najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu parkingowego online co najmniej dzień wcześniej do 18:00 i przyjazd przed 8:00 rano na parking, wtedy mamy teoretycznie 100 % pewność, że miejsce na parkingu będzie na nas czekać. Jednak w szczycie sezonu miejsce na parkingu trzeba rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Więcej informacji tutaj. Od 2 sierpnia 2021 zakup biletu parkingowego będzie możliwy tylko i wyłącznie przez internet!

Cena za parking samochodu wynosi 35 złotych. Jest to cena za dzień czyli do zamknięcia parkingu.

Uwaga:

Jeśli zabraknie dla nas miejsc to istnieją w wakacje parkingi alternatywne. Np. w Białce Tatrzańskiej i Bukowienie Tatrzańskiej są bezpłatne parkingi pod warunkiem skorzystania z dojazdu komunikacją publiczną za 16 złotych (cena w dwie strony). Więcej info tutaj i rozkład tutaj. Jest też parking w Małe Ciche za 40 złotych (cena z dojazdem autobusem), więcej informacji tutaj

Ceny parkingu i biletów wstępu do TPN z 2021 r.

Ile się idzie pieszo nad Morskie Oko?

Czas przejścia szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka to 2 godziny i 10 minut a z powrotem 1 godzina 55 minut. Takie precyzyjne informacje możemy przeczytać z oznakowań szlaków. Przyjmijmy, że przejście w obie strony zajmie nam 4 godziny. Co najmniej jedną godzinę warto poświęcić na podziwianie Morskiego Oka, herbatkę w schronisku, zdjęcia, oglądanie pstrągów potokowych w górskim jeziorze itp. Czyli minimum spędzimy na takiej wycieczce 5 godzin + dojazd z Zakopanego. Szlak jest łatwy, przystosowany pod masowego turystę ale w chłodnych porach roku, końcowy odcinek może być oblodzony. Różnica wysokości 432 metry. W czasie mojej ostatniej wędrówki do Morskiego Oka widziałem sporo osób pchających wózki dziecięce. W zasadzie cały czas jest asfalt, pod koniec trochę kostki brukowej. Pamiętajmy, że w sezonie i w długie weekendy szlak może być bardzo zatłoczony. W rekordowe dni szlakiem idzie kilkanaście tysięcy turystów!  

O WC na szlaku do Morskiego Oka

WC jest średnio co pół godziny marszu: pierwsze toalety toi toi są przed Potokiem Waksmundzkim, później przy Wodogrzmotach Mickiewicza i przy przystanku Wanta. Obok toalet są też punkty do dezynfekcji rąk. Wymienione WC są bezpłatne.  

Nocleg w Zakopanem z 46 % rabatem kupimy na Grouponie i zarezerwujemy tutaj. Nocleg jest w Cyrhli po drodze do Morskiego Oka. Jest to na peryferiach Zakopanego ale kursuje autobus komunikacji miejskiej nr 11. Jeśli ktoś nie lubi zatłoczonych Krupówek a szuka czystego powietrza i spokoju to będzie to bardzo dobre miejsce. Jak widać na poniższym zdjęciu w Cyrhli mamy rzeczywiście sielankowe widoki.

Informacje o zanieczyszczeniu powietrza w Zakopanem znajdziemy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej przeczytamy: tutaj

Opis szlaku Doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica znajdziemy: tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Duży wybór noclegów mamy w poniższej wyszukiwarce booking:

Booking

Booking.com

Droga nad Morskie Oko

drodze do Morskiego Oka będziemy mijać 7 punktów informacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego:

1.Palenica Białaczańska,

2.Dolina Białej Wody,

3.Wodogrzmoty Mickiewicza,

4.Wanta,

5.Włosienica,

6.Żleb Żandarmerii,

7.Morskie Oko. 

Palenica Białczańska

Trasę zaczynamy od pierwszego punktu informacyjnego Palenica Białczańska.

 

Morskie Oko Szlak Po przejściu pół kilometra od Palenicy Białczańskiej będziemy przechodzić przez most nad Potokiem Waksmundzkim, który niedaleko uchodzi do rzeki Białki. Warto się zatrzymać i podziwiać piękno słowackich Tatr. Nad rzeką graniczną Białką widzimy szczyt Czerwona Skałka (Červená skalka) 1372 m n.p.m.

Dolina Białki

Punkt informacyjny Dolina Białki. Na tablicy mamy zaznaczone szczyty widoczne z tego miejsca. Przy dobrej pogodzie zobaczymy najwyższy szczyt Karpat Gerlach. Warto się tutaj dłużej zatrzymać i popatrzeć na tatrzańskie szczyty.

 Wodogrzmoty Mickiewicza

Docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Od Wodogrzmotów Mickiewicza można iść zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów.

Wodogrzmoty MickiewiczaNazwę Wodogrzmoty Mickiewicza nadano w roku 1891, na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów Wieszcza na Wawel. Przedtem A. Mickiewicz spoczywał na cmentarzu w Montmorency, we Francji. Do dziś znajdują się tam groby wielu znanych Polaków i jest nazywany Panteonem Polskie Emigracji. Na cmentarz Montmorency zwłoki Mickiewicza sprowadzono ze Stambułu. 

 Wanta Morskie Oko

Przystanek Wanta. Miejsce wzięło swoją nazwę od dużego bloku skalnego (nazywanego Wantą), który znajduje się w tym miejscu. 

 Szlak Na Morskie Oko

Przed Wantą możemy skręcić w czerwony szlak i skrócić sobie drogę do Morskiego Oka ale szlak w zimnych porach roku jest oblodzony i trudny. Jednak przy dobrych warunkach szlak czerwony jest lepszym wyborem. 

 Wanta w drodze do Morskiego OkaLeśniczówka Wanta przy szlaku do Morskiego Oka. Chata jest otoczona ścisłym monitoringiem. W przeszłości zdarzało się, że gdy nie było leśniczego w domu to turyści wchodzili do jego leśniczówki robili sobie herbatę i kładli się na jego łóżko. Niesforni turyści bywają uciążliwi ale trzeba przyznać, że leśniczy ma piękne widoki ze swojego domku.

 Włosienica

Przystanek Włosienica. Tutaj kończą swoją trasę bryczki do Morskiego Oka i dalej można już tylko iść pieszo.  

Włosienica Dorożki do Morskiego Oka

Bryczki oczekujące na klientów powracających z Morskiego Oka.

Żleb Żandarmerii

Punkt informacyjny Żleb Żandarmerii. Ze Żlebu schodzą zimą ogromne lawiny zasypując drogę do Morskiego Oka. W przeszłości w tym miejscu zdarzały się wypadki śmiertelne wskutek lawin.

Im bliżej Morskiego Oka tym piękniejsze widoki na Tatry. Idąc od Żlebu Żandarmerii mamy bardzo ładną perspektywę na ośnieżone szczyty Tatr. W końcu docieramy do celu. Morskie Oko w ostatni weekend maja 2021, ciągle w zimowym otoczeniu. Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to największy staw w Tartach, ma długość 862 m i szerokość 568 m, a głębokość 51,8 m. Obwód to 2 km i 613 metrów. Pływają w nim pstrągi potokowe i dlatego dawniej nazywane było Rybim Stawem. Wg legend w Morskim Oku mieszka potwór będący rybą o baraniej głowie.

Morskie Oko cennik 2021:

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego - 7 złotych (ulgowy 3,5 ). Parking Palenica Białczańska 35 złotych za samochód za dzień.

Morskie Oko dojazd: autobus z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej - 12 złotych ( w jedną stronę).

Bryczka z Palenicy Białczańskiej do Polany Włosienica 50 złotych w jedną stronę. Warto się targować, niektórym udało się jechać za 20 złotych. Wszystko zależy od tego czy to jest sezon i ilu jest chętnych. i jaka jest godzina odjazdu. Oczywiście nie musimy korzystać z bryczek i możemy przejść całą trasę pieszo. Najważniejsze żeby mieć odpowiednie obuwie, bo po drodze może być ślisko. (Dobre nakładki antypoślizgowe na zimowe wędrowki, do zobaczenia tutaj i tutaj

Gdy już dojdziemy nad Morskie Oko, w schronisku jest restauracja, gdzie można się napić i pożywić

herbata kosztuje 5 złotych

herbata z rumem - 10 złotych

piwo - 9 złotych

jajecznica z dwóch jaj z pieczywem - 6 złotych

zupa pomidorowa -12 złotych

kwaśnica beż żeberka - 12 złotych

kwaśnica z żeberkiem - 15 złotych

kotlet schabowy, ziemniaki i kapusta zasmażana - 28 złotych

to tylko kilka przykładowych cen, bo menu jest szerokie. 

Można płacić tylko gotówką a alkohol jest sprzedawany do godziny 20:00.

Cena noclegu w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień 2021 to 70 złotych. Ze względu na pandemię nie ma możliwości tzw. noclegu na podłodze. Najlepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

http://www.schroniskomorskieoko.pl

W schronisku możemy zobaczyć pamiątkowe zdjęcia z pobyty Jana Pawła II nad Morskim Okiem. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku do Morskiego Oka przybył Józef Piłsudski (przyjechał samochodem a nie góralską bryczką:).
W sklepiku schroniska możemy kupić kartki i przystawić okolicznościową pieczątkę.

Wygodny plecak na górskie wędrówki kupimy tutaj  

O Stylu Zakopiańskim przeczytamy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej tutaj

Godziny odjazdu busów do Palenicy Białczańskiej z dworca PKP Zakopane znajdziemy tutaj

 Busy do Morskiego Oka - rozkład jazdy z Zakopanego

Autobus z Zakopanego do Morskiego Oka

Natężenie ruchu na trasie Kraków - Zakopane sprawdzimy tutaj Po wejściu w ten link możemy włączyć podgląd przez kamery i na bieżąco obserwować sytuacje na "Zakopiance".

W Kuźnicach są dwa stanowiska z bezpłatną wodą źródlaną więcej info tutaj

Butelkę filtrującą wodę kupimy tutaj

Dobre okulary przeciwsłoneczne przecenione o 50 % kupimy tutaj

Uwaga: Ostatni odcinek drogi do Morskiego Oka jest stromy i bywa mocno oblodzony zimą, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednie obuwie. Wskazane jest też zaopatrzenie się  w dobre nakładki antypoślizgowe. Do zobaczenia tutaj 

O bezpłatnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj

Bezpłatną mapkę dla dzieci o TPN pobierzemy tutaj
 
Artykuł "Gwatemala - kraj wiecznej wiosny" do przeczytania tutaj
 
O zasadach bezpieczeństwa na terenie TPN w czasie epidemii przeczytamy tutaj

Komentarze   

+1 #26 Administrator 2021-07-27 08:59
Cytuję Turysta:
Witam czy w okresie letnim jest duże obłożenie na bus? O jakiej porze dnia najlepiej wybrać się na Morskie Oko żeby było komfortowo a bez tłumów i jaką trasę wybrać z przedszkolakami. Dziękuję za poradę.

Najłatwiejsza jest trasa prowadząca cały czas asfaltową drogą do Morskiego Oka. Jest zakaz poruszania się samochodów po tej drodze ale od tej zasady są wyjątki i jednak pojawiają się tam samochody. Moim zdaniem, jadące za szybko. Jadą też góralskie dorożki z turystami. Trzeba na dzieci uważać! Co pół godziny jest WC i punkt dezynfekcji rąk. Nie wiem czy to nie jest za duży dystans do przejścia dla małych dzieci ale na opiece nad dziećmi się nie znam i muszą sami Państwo zdecydować.
Cytować
+2 #25 Administrator 2021-07-27 08:22
Cytuję Turysta:
Witam czy w okresie letnim jest duże obłożenie na bus? O jakiej porze dnia najlepiej wybrać się na Morskie Oko żeby było komfortowo a bez tłumów i jaką trasę wybrać z przedszkolakami. Dziękuję za poradę.

Moim zdaniem, najlepiej wybrać się wcześnie rano. Pierwszy odjazd busów jest o godzinie 6:30. Jest wtedy chłodno, nie ma kolejek, korków po drodze itp. O godzinie 10:30 widziałem kolejkę do busów do Morskiego Oka, która miała około 100 metrów! Zakręcała od dworca kolejowego i kończyła się przy banku. Bardzo szybko przyjechało dużo busów i kolejka zniknęła. W takiej sytuacji nie ma co liczyć, że busy nas zabiorą z przystanku po drodze do Morskiego Oka, bo już startują z kompletem pasażerów. Trzeba przyjść na przystanek na dworzec kolejowy w Zakopanem.
Cytować
-1 #24 Turysta 2021-07-27 06:38
Witam czy w okresie letnim jest duże obłożenie na bus? O jakiej porze dnia najlepiej wybrać się na Morskie Oko żeby było komfortowo a bez tłumów i jaką trasę wybrać z przedszkolakami. Dziękuję za poradę.
Cytować
+3 #23 Mat 2021-06-24 11:49
Proszę napisać, jak jest z busami powrotnymi z Palenicy Białczańskiej do Poronina/Zakopanego teraz w drugiej połowie czerwca 2021, bo jak się patrzy na rozkłady busów z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej, to większość kursów jest od lipca, pod wieczór da się w ogóle wrócić stamtą busem?
Cytować
0 #22 Administrator 2021-06-22 18:18
Cytuję Natalia:
Czy za dzieci oplata również wynosi 10zl?

Dzieci do lat 3 jadą bezpłatnie na kolanach rodziców.
Cytować
+3 #21 Adminwww 2021-05-31 06:17
Bus z Zakopanego do Palenicy zdrożał i kosztuje nie 10 zł ale 12 zł.
Cytować
+3 #20 Admini 2020-07-10 04:26
Cytuję Anna Wróblewska:
Cennik dań w schronisku jest nieaktualny. Wszystko kilka złotych więcej, płatne tylko gotówką

Dziękuję za informację. Zaktualizowałem ceny w schronisku. Wszystko drożeje ale pieczątka ciągle bezpłatna :) W informacji turystycznej w Zakopanem można kupić książeczkę do zbierania odznak turystycznych i przystawiać w niej pieczątki ze schronisk. Ewentualnie ozdobić kartkę pocztową wysyłaną do rodziny.
Cytować
+5 #19 Anna Wróblewska 2020-06-24 12:47
Cennik dań w schronisku jest nieaktualny. Wszystko kilka złotych więcej, płatne tylko gotówką
Cytować
+2 #18 Marysia 2020-05-20 19:09
Czy wszystkie opisane busy kursują czy jednak nie?
Cytować
+5 #17 Administrator 2019-12-12 08:37
Cytuję Czesłaf:
Czy ktoś się orientuje co dla górali znaczy "sezon turystyczny"? Pytam w kontekście rozkładu jazdy busów i małego "a" przy niektórych godzinach. Czy chodzi tylko o sezon letni? Czy zimowy też? Przecież muszą być jakieś konkretne daty...

Na dole rozkładu jest opis i z niego wynika, że dla jednej firmy autobusowej sezon zimowy jest od 24 grudnia do 29 lutego a dla drugiej od 26 grudnia do 28 lutego 2020.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież