Od lutego 2024 można indywidualnie zwiedzać Sejm RP. Najpierw trzeba zarezerwować bezpłatną wejściówkę tutaj.  Wycieczka zaczyna się o godzinie 12:00. Żeby brać w niej udział trzeba się zgłosić do Biura Przepustek o godzinie 11:45. Zabrać z sobą należy dowód osobisty lub paszport a dzieci powinny mieć legitymację szkolną. Zwiedzanie jest tylko w dni robocze z wyjątkiem dni, gdy są obrady Sejmu. Limit osób które mogą brać udział to 55.
 
W samo południe zaczyna się kontrola bezpieczeństwa i później rozpoczyna się wycieczka z przewodnikiem. Oficjalnie mówi się, że zwiedzanie trwa 45 minut ale gdy byłem ostatnio to impreza zakończyła się o godzinie 13:30. Trzeba sobie zarezerwować 2 godziny. Wycieczka jest darmowa. 
 
Najpierw jest krótkie zapoznanie z historią Sejmu przy makiecie budynków kompleksu sejmowego, później zwiedzanie Sali Plenarnej Sejmu, holu głównego ze słynnymi schodami. Po każdym etapie jest czas na sesję fotograficzną i pytania. Bardzo ciekawa wycieczka, polecam!
 
Sala posiedzeń Sejmu robi dość ponure wrażenie, chyba dlatego, że brakuje tam światła dziennego. Przed wojną w dachu były świetliki. Po zniszczeniach wojennych, w okresie PRLu dwukrotnie zakładano nowy dach nad Sejmem. Może pora na wybudowanie kolejnego dachu z odpowiednim doświetleniem dziennym. Jak śpiewał Kazik: "Polacy są tak agresywni a to dlatego, że nie ma słońca". Pewnie prędzej czy później Sala Plenarna będzie musiała i tak przejść gruntowny remont. 
 
Natomiast główne wejście do Sejmu, czyli hol główny i schody sejmowe zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Marmurowa posadzka w trzech kolorach: biało-szaro-czarnym, stiukowe kolumny, marmurowe schody, ozdobne żeliwne balustrady schodów z wyrzeźbionymi buziami dzieci, mosiężne poręcze balustrad w kształcie węży to wszystko bardzo ładnie się komponuje. Dobre miejsce na zrobienie sobie zdjęcia. W kompleksie sejmowym jest też bardzo dużo zadbanej zieleni. Ogólnie ładne miejsce, warte zwiedzenia.   
Zwiedzanie Sejmu
Jak się ubrać na zwiedzanie Sejmu? Najbardziej odpowiedni będzie styl casual czyli elegancko ale swobodnie. Nie będę się rozpisywał na ten temat, bo wystarczy wpisać w google słowo "styl casual" i będziemy mieli dużo zdjęć. Do ubrania trzeba przypiąć przepustkę i zabieramy ją z sobą do domu na pamiątkę.
 
Ile kosztuje zwiedzanie Sejmu? Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne!
Clicky