Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Od 8 czerwca 2023 kursuje weekendowy pociąg bezpośrednio z Wrocławia Głównego (odjazd 7:51).

Kompleks turystyczny Adršpašských Skal umożliwia zakupu biletów online pod linkiem: https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/online-vstupenky/ W wakacje największy ruch jest w godzinach 11:00 - 13:00. W tych godzinach brakuje miejsca na parkingu. Rekordy frekwencji są w dni kiedy w Polsce mamy święta i długie weekendy. Wtedy najlepiej wcześniej kupić bilety wstępu i na parking online.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Fantazyjne skały z bajkowymi figurami znajdują się blisko granicy z Polską. Zaledwie 30 km jazdy samochodem od Wałbrzycha. Baśniowe miejsce robi duże wrażenie i nie przypadkiem było wybierane jako scenografia dla filmów takich jak np. "Opowieści z Narnii".

W jaki sposób natura stworzyła taki cud? 120 milionów lat temu w tym miejscu było płytkie morze i na jego dnie osadzały się warstwy skał piaskowcowo-wapniowych. 90 milionów lat temu morze ustąpiło i osadzone na dnie skały piaskowcowo-wapniowe zaczęły podlegać erozji na skutek wiatru i wód powierzchniowych. I tak powstało fantazyjne skalne miasto.

Przez długi czas o istnieniu tego miejsca wiedziała tylko okoliczna ludność i zachowywała swoją wiedzę w tajemnicy. Dlatego, że było to miejsce gdzie można się było bezpiecznie skryć w razie zagrożenia. Pierwsi turyści zaczęli przybywać po roku 1700. W 1790 roku przyjechał tutaj W. Goethe. W XIX wieku teren zaczął być zagospodarowany dla ruchu turystycznego.     

Czeski region Pogranicze Kłodzkie w którym znajduje się Skalne Miasto jest mocno uprzemysłowiony. Jadąc do Adrszpach będziemy mijać dużo mniejszych i większych zakładów produkcyjnych. Na początku lat 90tych w Wałbrzychu i okolicach uległo likwidacji wiele zakładów przemysłowych w wyniku reform Balcerowicza. Czechosłowacja nie miała Balcerowicza i tamtejszy przemysł łagodniej przeszedł transformację ustrojową. Duża ilość czeskich firm na Pograniczu Kłodzkim generuje bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników. Czesi bardzo chętnie zatrudniają Polaków. Oferują dobre zarobki. Dodatkowo bony zakupowe, opiekę medyczną. W takiej sytuacji bardzo dużo Polaków dojeżdża do pracy do Czech. Szczególnie zadowoleni są z czeskiej opieki medycznej. Nie ma tam wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce do lekarza. Gospodarka Czech przez lata rozwijała się szybciej niż Polska i Czesi stali się bogatsi niż my: PKB per capita Polski to 17 000 USD a Czech 26 000 USD (dane za rok 2021). Polacy też chętnie jeżdżą do Czech na zakupy. Oczywiście po czeskie piwo, które jest dużo tańsze niż w Polsce ale też są nieustające promocje na mocne alkohole w czeskich dużych supermarketach. Studencka czekolada również zawsze znajduje amatorów, a ostatnio cukier. W niedziele niehandlowe jest dużo Polaków w czeskich marketach. Dłuższe kolejki w niedzielę miejscowi wyjaśniają jednym słowem "Kaczynski". Niedziele handlowe w Polsce to 29 stycznia, 2 i 30 kwietnia 2023 r.  oraz 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 i 24 grudnia 2023 r.

Co ciekawe Czesi przyjeżdżają do Polski na Msze św. W Czechach jest daleko posunięta laicyzacja społeczeństwa i Czesi chcący pogłębiać swoją duchowość przybywają do przygranicznych kościołów w Polsce. W XIX wieku nasi południowi sąsiedzi postrzegali katolicyzm jako religię austriackiego zaborcy. W tym samym czasie Polacy widzieli katolicyzm jako religię budującą tożsamość narodową, będącą w opozycji do religii prawosławnej rosyjskiego zaborcy i protestantyzmu pruskiego zaborcy. To nie przypadek, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobili nasi przodkowie było rozebranie cerkwi prawosławnej pobudowanej przez cara w Warszawie. W czasach komunistycznych czeski kościół podlegał zmasowanym represjom. W ciągu jednego dnia komuniści zlikwidowali 750 klasztorów w Czechosłowacji. W Polsce jednak władze PRLu nie posunęły się tak daleko. Tak w dużym uproszczeniu można wyjaśnić laicyzację Czech, która w Polsce nie nastąpiła. Zauważymy też że, Czesi są pasjonatami muzyki i bardzo dużo dzieci uczy się grać na instrumentach muzycznych, co w Polsce jest dużo rzadsze. Mi osobiście bardzo podoba się czeskie poczucie humoru, które pamiętam z rozmów Czechami ale też z literatury: Jarosław Haszek, Bogumił Hrabal. Czechy to kraj bliski o którym jednak tak naprawdę mało wiemy.

Przepis na knedliki i ciekawostki o czeskiej kuchni znajdziemy tutaj            

Skalne Miasto w Czechach - mapa szlaku

Opis niebieskiego, zielonego i żółtego szlaku w Skalnym Mieście z opisem głównych punktów wycieczki. Interaktywną mapę znajdziemy tutaj

Skalne Miasto w Czechach

Na powyższym zdjęciu widzimy jak na dnie prastarego morza osadzały się warstwy piaskowcowo-wapniowych skał.

Skalne Miasto w Czechach szlak

Bajkowe krajobrazy z superprodukcji "Opowieści z Narnii" wytwórni filmów Walta Disneya istnieją naprawdę.

Skalne Miasto w Czechach - głowa cukru

Każdy z charakterystycznych punktów Skalnego Miasta jest opisany tablicą w języku czeskim, polskim, angielskim i niemieckim

Skalne Miasto w Czechach - strumyk

Woda w strumyka jest tak czysta ze co niektórzy próbują jak smakuje.

Skalne Miasto w Czechach - Brama z filmu

Brama do Skalnego Miasta zagrała w filmie "Opowieści z Narnii" Wybudowana w 1839 roku pełniła rolę biletowane wejście do Skalnego Miasta.

Skalne Miasto w Czechach - Rynek Słoni

Powyżej "Rynek Słoni". Nie trzeba dużej wyobraźni żeby zobaczyć gigantyczne słonie ze skał.

Skalne Miasto w Czechach - Delfin

Tutaj niektórzy dostrzegają delfina.

Skalne Miasto w Czechach - Brama Elżbiety

Wieża Elżbiety w Skalnym Mieście

Skalne miasto cennik 2023 r.

Poza sezonem od 1 listopada 2022 do 31 marca 2023 :
Dorośli :130 koron (110 online)
Dzieci powyżej 6 lat, studenci, inwalidzi, seniorzy: 90 koron (70 online)
Opłata za psa 50 koron
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 290 koron online
Od 1 kwietnia 2023- 31 października 2023 :
Dorośli: 180 koron (110 online)
Dzieci powyżej 6 lat, studenci, osoby niepełnosprawne, seniorzy: 130 koron (70 online)
Opłata za psa 50 koron
Bilet rodzinny 300 koron online
Rejs wzdłuż skalistego jeziora tylko od kwietnia do października, codziennie od 9.00 do 17.00.
Uwaga: w godzinach największego natężenie ruchu turystycznego biletu online są droższe!
Istnieje możliwość zapłaty złotówkami ale kurs jest niekorzystny. Lepiej zapłacić kartą lub zaopatrzyć się w korony przed wyjazdem. 
Zakup biletów do Skalnego Miasta online pod linkiem: https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/online-vstupenky/ Toaleta (WC) jest bezpłatna przy wejściu.

Skalne miasto - noclegi

W Adrszpas za pokój dwuosobowy zapłacimy 170 złotych (za dwie osoby, za noc). Gdy zdecydujemy się spać trochę dalej w Teplice nad Metują zapłacimy za pokój 2 osobowy około 100 złotych, za jednoosobowy 50 złotych. Z Teplic, które są 5 km od Skalnego Miasta wygodnie dojedziemy pociągiem.

Jeśli ktoś wynajmie nocleg w Adrszpas to za 170 koron ma możliwość zakupienia karty uprawniającej do bezpłatnego wstępu do Skalnego Miasta przez cały okres pobytu. Dzieci do 15 lat są dopisywane do karty bezpłatnie. Na kartę są też dodatkowe zniżki. System kart będzie rozbudowywany, bo okoliczni mieszkańcy są zmęczeni samochodową, turystyką jednodniową z Polski. Korki na drogach dojazdowych, parkowanie na trawnikach itd. Chcą żeby turyści przyjeżdżali komunikacją publiczną i najlepiej nie tylko na jeden dzień.

Duży wybór noclegów mamy w poniższej wyszukiwarce booking:

Booking

Booking.com

Skalne miasto - dojazd

W wakacyjne weekendy (od 8 czerwca 2023) kursuje bezpośredni pociąg z Wrocławia do Adrszpach i jest to najwygodniejszy dojazd. Stacja kolejowa jest bardzo blisko od wejścia do Skalnego Miasta. Pociąg wyjeżdża z Wrocławia Głównego o godzinie 7:51 i w Adrszpach jest o 10:12. Powrót mamy o godzinie 18:45 z Adrspach i we Wrocławiu jesteśmy o 21:12. Pociąg kursuje tylko w weekendy i długie weekendy. Bilet normalny z Wrocławia do Adrspach kosztuje 27 zł, a z Wałbrzycha 11 zł. i z Jeleniej Góry 21 zł. Bilety ulgowe kosztują połowę ceny.

Poza sezonem jest dużo trudniej ale możemy dojechać do Kudowy Zdrój, tam wsiadamy w czeski autobus do Nachodu. Z Nachodu pociągiem do Teplic i do Adrszpas.

Rozkład jazdy autobusów z Kudowy Zdrój do czeskiego Nachodu znajdziemy tutaj

Samochodem do Skalnego Miasta

Poza sezonem dużo łatwiej będzie jechać własnym samochodem, a w sezonie ze względu na korki koleją z Wrocławia.  

Parking kosztuje 150 koron (od 6:00 do 19:00).

Współrzędne GPS głównego parkingu:  50 ° 37'02.4 "N 16 ° 07'23.0" E

Odległość Skalnego Miasta od Wrocławia to 110 km, od Nachodu 35 km, od Wałbrzycha 30 km.

W szczycie sezonu parking w godzinach 11:00 - 13:00 jest zupełnie zapełniony i trzeba jechać do Teplic zaparkować a stamtąd pociągiem. Lepiej się wybrać w innych godzinach samochodem, np w godzinach od 8:00 do 11:00 lub 13:00-18:00

 

Komentarze   

#2 Administrator 2022-09-06 04:01
Cytuję Janusz:
W adresie na gps podajcie nie tylko współrzędne, ale miejscowość ulicę i nr. Większość gps ma jedynie taką funkcję. Janusz :eek:

Parking nie ma adresu (stąd tylko dane GPS) ale jest przy stacji kolejowej: Dolní Adršpach 112, 549 57 Adršpach, Czechy.
#1 Janusz 2022-08-25 05:39
W adresie na gps podajcie nie tylko współrzędne, ale miejscowość ulicę i nr. Większość gps ma jedynie taką funkcję. Janusz :eek:

You have no rights to post comments